teksts – Kristians Fukss

Berlin Art Week

Kā lielisks festivāls, tāpat šī gada, Berlīnes mākslas nedēļa no pirma uzmetiena šķiet pārbāzta. Sēžoties lidmašīnā, arī pārgāju citā rūpju līmenī – tagad galvenā problēma – kā lai paspēj uz vairākām atklāšanām reizē..

ARTBerlin

Vēsturiskajā Tempelhof lidostā, savu trešo laidienu no 12. sept., trīs dienu garumā, piedzīvoja ArtBerlin mese, kurai kaimiņos, turpat otrā lidostas pusē, daudz mazāks un kautrīgāks Positions Berlin fērs, kas pulcējis mazākas galerijas ar cita līmeņa darbiem.

Meses skats. Tempelhof airport. Foto: Kristians Fukss

Skrienot no lidostas, par spīti kādam pašnāvniekam, kurš kritis uz sliedēm pieturu pirms mana galamērķa, paspēju uz Special preview, kurā vēl pirms publikas pulkiem var mierīgi apskatīt visu doto – 110 galeriju prezentētos dažādo mediju māksliniekus.

Interesantā kārtā pats labākais nāca pirmais. Galerijas Neu, Alexander Levy un Spruth Marger sveic ar neparastu pieeju un izciliem darbiem. Gandrīz simt gadu vecajā lidostā, iekšējais skelets veido ļoti patīkamu zaļu paleti, kas jau patīkami iepriecina kā atsvaidzinošs mākslas darbs. Lai gan kādreiz bijusi viena no lielākajām celtnēm pasaulē, kopš 2008. gada tā ir slēgta lidojumiem. Tomēr kā redzams tā ir atradusi citus veidus kā likt lietā savas spējas. Papildus ikgadējajām mākslas mesēm, tā kopš 2015. gada ir ārkārtas patvēruma vieta bēgļiem.

No plašā piedāvātā makslas darbu klāsta vēlos izcelt divus darbus. 

Pirmais pieminamais – Thomas Demand 2017. gada ”Ruine / Ruin” (attēlā). Mazliet vairāk kā 3 metrīgā fotogrāfija ir balstīta uz iepriekš iegūta foto, kurā interjers pildīts ar gruvešiem no kāda areāla uzlidojuma. Saukts par hibrīd fotogrāfu, Thomas mācījies par tēlnieku un pazīstams ar saviem kartona un papīra modeļiem, atveidojot vienreizējus, polistiskas gaisotnes pilnus, notikumus. Šajā darbā, kas pirms diviem gadiem tika prezentēts Matthew Marks galerijā, Ņujorkā, autors fokusējās uz, ar telefonu piefiksēto fotogrāfiju, atveidi. Atveide ir notikusi tādā perfekcijas līmeni, ka šķiet ka puse no vides ir nākušas no kādas virtuālas pasaules.

Ruine / Ruin, 2017, C-Print / Diasec, 180 × 300 cm

Niels Borch Jensen galerija, plašak pazīstama kā BORCH, šogad svinot 40 gadus no tās pirmsākumiem Kopenhāgenā un specializēšanās grafikā, izlaidusi sēriju ar jubilejas grafikām. Kā pirmais tika izvēlēts atzītais George Baselitz, kura oforta nospiedumi “für Niels”( Mette Ulstrup veidoti) arī tika izstādīti BORCH “booth’ā” 1.F.2.

foto – galerijas īpašums

Turpmākajā nedēļā sekoja neskaitāmas atklāšanas dažādās galerijās. Šeit izcelšu Laure Prouvost izstādi In Reflection We Rest carlier | gebauer galerijā. Jau vairākkārt sevi pierādījušajai franču maksliniecei (Turner balva) nekas vairāk nav jāpaskaidro. Kā norāda preses relīze, ir radīta oāze, kur skatītājam atpūsties, relaksēties, atskatīties un atcerēties… vairāki metāla “vīri” tevi sagaidīs un piedāvās atpūsties (tev / ar tiem).. 

Foto: Kristians Fukss

Tam visam lielāko izcilības atzīmi piešķir pašas Laures teksts:

haaammmmmm hooooommmmm …… mmmmmmmmooooohh. mmmmmuuuuhhh

aaaaaahhh, HHHHUHHH

HHHHHUUUUMMMMMM   MMMMMMMUUUUUUHHHHH

HHHHHAAAAAMMMMM mmMMMMMMMAAAHHHHH

IN REFLEXTION WE REST

HUMMMMMMMM MMMMMMMMAAAAAAMMMMMMMUUUU HOOOUUUUMMMMM….

BREAVE BRAVE BREATH …

Hidding . away we we rest,

you are welcome to join us at carlier gebauer breathing corner,

Come

when you

can

we await you

… in berlin

after the hot summer we rest we pause

lying down we sleep

on dort, j’adore,

From the dept of your nose to the depth of the see

We rest and reflect

HUUUUUUUMMM HHHAHHHHAAAA blue surrounding you

Pink vapour on the horizon, we melt in you

We are the floor waiting for you the carpets we brought from our travels, the drawings swept

under the carpets..

HUMM WITH YOU WE REST

From 9 am to 12 pm our door are open for us to reflect, reflect in us.

eating the left others of some deep see.

We await…

IN REFLECTION WE REST

Mākslinieces darbus šogad var redzēt arī Venēcijā, kur tā pārstāv Franciju 58. Venēcijas biennālē.

courstesy of the artist, exhibition look in the 58th Venzian Biennale

October 6, 2019

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.